Isto iste viete, že človek je tvor návykový – až 80 % našich každodenných činností vykonávame rutinne, čím ochudobňujeme našu kreativitu, koncentráciu a samozrejme aj inteligenciu. Verte alebo nie… Náš mozog rutinou lenivie. Ako mu môžeme pomôcť?
Zapojme do ŽIVOTA vedome všetky zmysly a budeme nielen šťastnejší, no aj náš mozog bude pružnejší. Že ako? Všelijako… a využívajme na TO každú príležitosť.
Nové a prekvapujúce veci často vedú k rastu funkčných spojení medzi nervovými bunkami. Na základe tohto poznatku vyvinul americký neurológ Lawrence Katz svoj NEUROBIK, teda malé každodenné multisenzorické cvičenia, ktoré dokážu mozog poslať na objavnú cestu a zostať v dobrej kondícii. Na stimuláciu mozgu používa ľudské zmysly (zrak, čuch, chuť, hmat atď.). Pri neurobiku platí: Čím multizmyslovejšie, tým lepšie, tzn. očoviac zmyslov zapojíme, o to účinnejšie cvičíme. Konfrontáciou mozgu s novými neočakávanými a neobyčajnými informáciami aktivujeme nové neurónové prepojenia a zapojíme tak rôzne oblasti mozgu.
Nové impulzy a zmyslové vnemy pomôžu zmeniť procesy nášho myslenia, vytrhnú nás z nášho rutinného konania a staneme sa duševne flexibilnejšími.Prostredníctvom jednotlivých zmyslov aktívne zapojíme do činnosti náš mozog a ešte sa aj zabavíme, či niečo nové objavíme….
Rutina a mechanizmy sú možno pohodlné, no náš mozog nestimulujú tak aktívne ako nové výzvy. Na vykonávanie týchto cvičení si nepotrebujeme nájsť čas navyše, pretože zahŕňajú činnosti, ktoré robíme bežne. Stačí ich len robiť inak ako obyčajne. Postaráme sa tak nielen o nové neurónové spojenia, no naštartujte našu fantáziu a detskú hravosť a zavediete tak do našich každodenných činností radosť. A ešte sa aj naučíme pružnejšie reagovať na zmeny, s ktorými sa v našom živote stretávame stále častejšie, no a priznajme si – niekedy nás veru vedia dosť rozladiť.
Preto trénujme a na zmenu si zvykajme 🙂
- Začnime ráno inak – inou nohou, inou hudbou, inou vôňou – pripravme si čaj z inej bylinky, ochuťme si kávu alebo mlieko napr. vanilkou či škoricou…
- Zmeňme postup jednotlivých činností – vymeňme rutinu za tvorenie.
- Choďme do školy/práce/nakupovať/venčiť inou trasou, ako sme zvyknutí….
- Vymeňme ruky, t.j. robme veci opačnou rukou ako bežne – jedzme (vymeňme si lyžicu či aj celý príbor), píšme, češme sa, umývajme zuby, pozapínajme gombíky…
- Sledujme, ako vnímame rozhovor cez telefón, keď ho držíme pri ľavom uchu a ako pri pravom.
- Sprchujme či obliekajme sa so zavretými očami.
- Zatvorme oči pri jedení a snažme sa jedlo vychutnávať, rozoznávať konkrétne chute, použité ingrediencie a vône.
- Ochutnajme niečo, čo sme predtým ešte nejedli.
- Skombinujme, čo sme ešte nikdy neskombinovali.
- Vymeňme si miesta na sedenie pri stole…
- Sledujme telku potichu či úplne bez zvuku – pozorujme gestá a pohyby hlavných hrdinov.
- Pozerajme si fotky naopak, otočme časopis, kalendár, knihu a čítajme ich dolu hlavou.
- Otočme hodinky k zrkadlu a prečítajte na nich čas.
- Čítajme si navzájom nahlas.
- Pozmeňme si veci na pracovnom stole/kuchynskej linke.
- Spríjemnime si aj bežné chvíle dobrou hudbou či svetlom sviečok .
Toto je zoznam len niekoľkých cvičení, ktoré sú súčasťou neurobiku. Podstatou je, robiť veci INAK – nápaditejšie, tvorivejšie. Vďaka pridanej zmene dochádza ku stimulácii mozgu, lebo do činnosti zapojíme naše zmysly, ktoré pri tejto bežnej aktivite väčšinou nehrajú dôležitú úlohu. MOZOG sa omladí a nás odmení. Vyskúšajte a pridajte sa k nám do školy intuície pre rodičov a deti, školy intuície pre dospelých, školy intuície pre partnerov, školy intuície pre deti.
Autorka článku: Anna Bučič, lektorka Školy intuície