Najľahšia vec, ktorá Vás zbaví stresu

V dnešnej dobe je pre nás veľmi dôležité naučiť sa zvládať tieto situácie. Veľakrát hľadáme možnosti riešenia niekde vonku, v okolí, rozosievame naše emócie ďalej medzi svojimi najbližšími – „vysypeme na nich svoj emočný kôš smetí“. Áno, niektorí to potrebujeme porozprávať, vypustiť paru von, no napriek tomu to zostáva nevyriešené, zaseknuté a možno pomaly strácame priateľov, na ktorých nám záleží, ak už nevládzu počúvať a znášať naše „emočné koše“. Nie preto, že by ich to zaťažovalo, ale preto, že začínajú byť sami nešťastní z toho, že nám nedokážu pomôcť a trápi ich to.

Máme pre Vás zázračné jednoduché riešenie:

DÝCHAJTE a KRÁČAJTE (prípadne behajte)

Aj príroda nás to učí, zvieratá to vedia. Práve na uvedomenie si dôležitosti tejto techniky boli pre mňa kone. Tým, že sa s koňmi učím len pracovať, pristupujem k nim veľmi intuitívne, naciťujem ich. Zároveň mám ako začiatočník rešpekt pred nimi, no napriek tomu obrovskú dôveru, vidím koľko nám vedia odovzdať, posunúť nás, ukázať nám naše slabé miesta. Možno aj tým, že som zažila komplikovaný prevoz koňa, keď situácia vyzerala beznádejne, kôň vystresovaný, doráňaný, mne sa klepali kolená. Dali mi do ruky uzdu a povedali musíš to s ním vykráčať a dýchajte. Ste sa zbláznili? Kráčajte a dýchajte. Tak som s ním kráčala a dýchala. Keď som zastala, cítila som okamžite, ako v nás opäť narastá stres. Túto techniku využívam kedykoľvek, keď cítim, že koňa niečo rozrušilo. Nepomôže mu, keď ho začnem hladkať a ukľudňovať, prihovárať, sa… Potrebuje kráčať, dýchať, rozchodiť to, vybehať :).  Je krásne, ako nás tie zvieratá učia :).

Túto techniku veľmi podceňujeme a niekedy nám ani nenapadne v tom našom emočnom rozpoložení. Namiesto toho ustrnieme na jednom mieste a nie sme schopní ničoho, nevieme sa vymotať z postele, z bytu, pohnúť z miesta, poriadne sa nadýchnuť.

Dýchanie je pre nás prirodzená vec. Skúste si pozrieť, ako dýchate  – do hrudníka alebo do brucha? Väčšina z nás dýcha do hrudníka, avšak je potrebné naučiť sa dýchať do brucha.

Skúste si jednoduchý cvik:

– posaďte sa na stoličku, celé chodidlá na zem, vystrite chrbát, ruky na kolená, skontrolujte hlavu, prípadne ju trošku zdvihnite

– môžete si sadnúť aj do jógového sedu – lotosový kvet

– sledujte svoj dych, pomaly ho skľudnite

– položte si ruky na brucho a urobte pomalý hlboký nádych nosom do brucha – ktoré sa Vám nafúkne ako balón, robte to pomaly, jemne, bez tlaku

– pomaly vydychujte nosom, môžete prípadne ústami, vypúšťajte balón… zmenšuje sa, až zmizne

– zopakujte 3-4 krát, tak aby Vám to bolo príjemné

– sledujte, ako sa cítite

Prečo dýchať a kráčať?

Ak by sme len dýchali a nie sme zvyknutí pracovať so svojimi myšlienkami, prípadne meditovať, môžeme sa cítiť veľmi zle, hlava nám bude „šrotovať“ myšlienky, ktoré práve potrebujeme vypnúť.

Ak zaradíte do svojho týždenného harmonogramu kráčanie, uvidíte, ako sa budete cítiť, čo sa zmení vo Vašom živote :). Dôležité je, aby ste kráčali sami, bez partnerov, detí, psov, (do práce kráčanie sa neráta :). Aspoň 30 minút.

Odporúčame  pravidelný tréning.

 A keď sa v živote objaví strach, stres, napätie, smútok, či hnev, okamžite svoju zručnosť využite. Uvidíte, ako rýchlo sa negatívna emócia uvoľní…

U nás v Škole intuície učíme deti práve tieto techniky, ako správne dýchať 🙂 

Dobrá správa je, že ešte stále ich môžete prihlásiť na tento školský rok 2020/21.
Ako inšpiráciu pre deti odporúčame pracovný zošit INTUITKO.

Trepková Zuzana
Lektorka v Škole intuícii - moja práca ma baví, napĺňa, vidím v nej krásne poslanie. Teším sa, keď vidím pokroky a zmeny na deťoch, rodičoch. Je úžasné to sledovať v priamom prenose, počas našej školičky :) Učíme ich ako využívať svoj potenciál, ako sa rozvíjať, objavovať svoje schopnosti, o ktorých veľa krát ani netušia :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Ochrana osobných údajov
  Vaše osobné údaje (meno a e-mailová adresa) sú u nás v bezpečí a budeme (Iniciala s.r.o.) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Stisnutím tlačítka vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie produktov našej spoločnosti a tiež ďalších zaujímavostí, ktoré sa týkajú sebarozvoja a vedomej práce s deťmi. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.
 • Ebook PRÁZDNINY INTUITÍVNE

  Získajte 13 PRÁZDNINOVÝCH HIER na rozvoj pravej hemisféry a intuície pre deti a rodičov

 • Ebook ŽIVOT NA 8%

  Praktická príručka pre rodičov, ako napomôcť svojmu dieťaťu využiť jeho plný potenciál

 • MEDITÁCIA NA ROZVOJ INTUÍCIE

  Účinný nástroj na dosiahnutie stíšenia a vnútorného nadhľadu. Touto meditáciou dosiahnete významné výsledky v zlepšení intuície.

 • ŤAHÁK PRÁZDNINOVÝCH HIER S INTUÍCIOU

  Vyvarujte svoje decká od letného "gemblenia" a inšpirujte sa hrami na rozvoj intuície

 • NOVÝ NADAČNÝ FOND ŠKOLY INTUÍCIE
  Fond bol založený pri Komunitnej nadácii Liptov za účelom podpory aktivít v rámci programu Škola intuície DETI a TEEN. Podporiť ho môže ktokoľvek akýmkoľvek jednorázovým darom na číslo účtu: SK31 7500 0000 0004 0701 8763 s použitím VS: 412 011 alebo pravidelným darom formou mesačného trvalého príkazu na rovnaké číslo účtu s rovnakým VS, no do poznámky uviesť podpora NF Škola intuície. 5 eur mesačne kedykoľvek minieme len tak v kaviarni, ale 5 EURami mesačne viete podporiť Školu intuície. Našou víziou je v spolupráci so špeciálnou školou pre zrakovo-postihnuté deti v Levoči podporiť handicapované deti aj výukou metód na rozvoj intuitívneho videnia a vnímania. Ak nás podporíte čo i len minimálnou čiastkou, dostaneme možnosť v tomto projekte aktívne pokračovať a napomôcť kvalite života týchto detí. ĎAKUJEME!!!
 • Najnovšie články
 • KONTAKT

  Iniciala s.r.o
  Dr.Lajčiaka 99
  032 42 Pribylina
  IČO: 44549580
  Mgr. Ľubica Madudová
  skola.intuicie@gmail.com
  +421 915 850 251